Razlika između verzija stranice "Matthew Kramer"

Izvor: Wikicitati
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Harač (razgovor | doprinosi)
mNo edit summary
Harač (razgovor | doprinosi)
 
Red 24: Red 24:
*''[[Kvalitet slobode]]'' (2003.)
*''[[Kvalitet slobode]]'' (2003.)
*''[[U odbranu pravnog pozitivizma: pravo bez podrezivanja]]'' (2003.)
*''[[U odbranu pravnog pozitivizma: pravo bez podrezivanja]]'' (2003.)
*''[[Gdje se pravo i moralnost susreću]]'' (2004.)
*''[[Objektivnost i vladavina prava]]'' (2007.)
*''[[Objektivnost i vladavina prava]]'' (2007.)



Trenutna verzija na dan 2 april 2018 u 15:48

Matthew Kramer
američki filozof
Rođenje 9. juni 1959.
Massachusets, SAD
  • "Postojeća norma N je među zakonima pravnog sistema ako i samo ako svaki od sljedeća dva uslova je zadovoljen: (i) N je sama redovno tretirana od zvaničnika sistema kao opravdavajući osnov za presuđujuće odluke, ili N se izvodi iz povenijencije koja se redovno tretira od zvaničnika kao opći izvor za obavezujuće osnove presuđujućih odluka. / (ii) Ili je N proizvod jednog ili više autoritativnih tijela za stvaranje prava sistema, kao što su zakonodavstvo ili administrativna agencija ili sud ili ustavotvorna skupština; ili je slobodno plutajuća." (Why The Axioms and Theorems of Arithmetic are not Legal Norms)


  • "Normativna tvrdnja je (1) propis koji potvrđuje kako stvari trebaju da budu, ili (2) negacija propisa, ili (3) uslovna tvrdnja u kojoj su propis ili negacija propisa ugrađeni kao posljedica, ili (4) tvrdnja koja logički pretpostavlja neku tvrdnju tipa (1), (2) ili (3). Ne-normativna faktička tvrdnja ne pripada ni jednoj od ove četiri kategorije." (Ibid.)


  • "[I]ako mi trebamo prihvatiti da je učenje aritmetike normativno, aksiomi i teoreme aritmetike (i specifični zaključci koje odatle izvodimo) nisu. Oni su striktno ne-normativni, i prema tome nikada nisu među normama pravnog sistema. Kada se javljaju u opravdanju pravnih odluka, to čine kao ne-normativni faktički elementi, radije nego norme." (Ibid.)


Djela[uredi]

Wikipedia
Wikipedia